درب ضد سرقت چیست؟معرفی انواع درب های ضد سرقت

 تعریف:

درب ضد سرقت همانگونه که از اسم آن مشخص است به درب هایي گفته می شود که با توجه به استحکام و ساختاری که دارند، مانع از ورود سارقین شده و در مقابل هر گونه دستکاری، تخریب و اهرم نمودن، ايمن و قابل اطمينان باشند.

شایان ذکر است این اطمینان به منزله ی صد در صد نبوده ولی در مقایسه با درب های معمولی می توان تفاوت بسیار زیادی را مشاهده نمود و به استحکام درب های ضد سرقت پی برد. به طوریکه بر خلاف درب های معمولی این گونه درب ها در مقابل فشار، برش، اهرم و دستکاری قفل از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار بوده و امنیت بسیار بیشتری از درب های معمولی حتی با نرده های حفاظتی دارند .

ویژگیهای کلی:

از نظر ساختار کلی، قفل، لولا و جنس با درب های معمولی متفاوت است.

قفل ها در درب ضد سرقت بسیار تقویت شده اند و تقریبا در صورت قفل شدن غیر قابل باز کردن هستند.

درب های ضد سرقت علاوه بر این که امنیت خانه را در برابر سرقت تامین می کنند باید ویژگی های دیگری از قبیل آتش پاد بودن، عایقی برای گرما و سرما، رطوبت و صدا نیز باشند.

قفل و یراقی که بر روی درب های ضد سرقت به کار گرفته می شود اغلب از انواع مرغوب آن می باشد که سازندگان آن قفل ها انواع روش های امنیتی لازم جهت جلوگیری از دستکاری در آن و یا تخرب توسط دریل و مته را به کار برده اند.

این در حالیست که درب های معمولی دارای درز ها و شکاف های بزرگتر نسبت به درب ضد سرقت می باشند و خود عاملی خواهند بود که سارق به راحتی با ابزار های مختلف اقدام به وارد نمودن آسیب و فشار به قفل های ورودی این گونه درب ها نموده و وارد ساختمان شوند .

انواع درب ضد سرقت از نظر جنس شامل موارد زیر است:

  1. درب ضد سرقت فلزی
  2. درب ضد سرقت چوبی
  3. درب ضد سرقت استیل

درب ضد سرقت فلزی چیست؟

درب ضد سرقت فلزی یکی از زیرمجموعه های درب ضد سرقت است که دارای بدنه بسیار مقاوم بوده و برخلاف مدل های چوبی نم و رطوبت به آنها نفوذ نمی کند. در این درب ها علاوه بر رویه فلزی مقاوم از انواع قفل های هوشمند استفاده میشود که باز کردن آنها نیاز به رمز دیجیتالی و کلیدهای مخصوص دارد.

علاوه براین، لولاهای به کار رفته در این درب ها فاصله کمی به هم داشته و با اهرم زدن امکان درآوردن لنگه های درب از جای خود وجود نخواهد داشت.

در روند تولید این درب ها بعد از ساخت استراکچر و قرار گرفتن ورق های کرکره ای و پروفیل ها، ورق های فلزی با ضخامت استاندارد نصب میشود.

لایه فلزی قرار گرفته روی استراکچر برای جلوه بهتر با رنگ های مناسب رنگ آمیزی شده و در نهایت یراق آلات روی آنها نصب میشوند.

نوع رنگ به کار رفته در درب نیز مانع از خوردگی فلزات شده و جلوه ظاهری را نیز بهبود می بخشند.

علاوه بر استحکام بسیار بالای بدنه فلزی، قفل و یراق آلات آنها نیز مانند سایر انواع درب ضد سرقت در سطح بالایی از نظر ایمنی قرار دارند. به همین دلیل این درب ها گزینه ای کاربردی برای ورودی ساختمان و درب حیاط و ویلا محسوب میشوند.

درب فلزی بهتر است یا چوبی؟

یکی از تردیدهای اصلی در انتخاب و خرید درب ساختمانی، مقایسه درب ضد سرقت فلزی و چوبی است. این دو نوع درب هر دو در سطح استانداردی قرار داشته و از نظر امنیتی در جایگاه مطلوبی قرار دارند. اما چند تفاوت در آنها به چشم میخورد که عبارتند از:

  • ورق های فلزی فولادی به کار رفته در این درب ها مقاومت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل در حالت کلی از نظر امنیت و مقاومت درب ضد سرقت فلزی بهتر از نوع چوبی عمل می کند.
  • مقاومت درب های فلزی در برابر نم و رطوبت بیشتر از چوب است. به همین دلیل استفاده از نوع فلزی این درب ها برای ورودی و درب حیاط ساختمان باعث پوسیدگی آنها نخواهد شد. درب های چوبی با قرار گرفتن در معرض مستقیم بارش باران و نم و رطوبت به مرور پوسیده میشوند.
  • ورق های فلزی لایه های بیرونی و داخلی درب در تماس با نم و رطوبت دچار تغییر شکل نخواهند شد. تغییر شکل درب چوبی و متورم شدن و تاب برداشتن آنها یکی از نقاط ضعف محسوب میشود. البته در مدل های روکش دار پی وی سی abs تا حد مطلوبی این مشکل برطرف شده اما به 100 درصد نرسیده است.
  • فلزات برخلاف چوب بسیار بی روح هستند و احساس خوشایندی در انسان بوجود نمی آورند. چوب حس آرامش خاصی داشته و به همین دلیل است که در فضای داخلی ساختمان ها کاربرد گسترده ای دارند.

درب  رویه فلزی

یکی از انواع دربهای فلزی است .همان طور که از نام این درب ها مشخص است، لایه بیرونی آنها از ورق های فلزی تشکیل شده است. نوع مرغوب درب های فلزی ضد سرقت دارای رویه فولادی هستند و به همین دلیل نم و رطوبت بر آنها تاثیر منفی ایجاد نمی کند. علاوه براین، ضربه، حرارت، تماس با مواد شوینده و اشیای نوک تیز نیز تاثیر منفی بر درب نخواهند داشت.

با توجه به اینکه این درب ها به عنوان درب لابی و ورودی آپارتمان نیز استفاده میشود، جلوه ظاهری بخش داخلی آن اهمیت زیادی دارد. اغلب افراد از فلزی بودن روکش درب رضایت نداشته و به همین دلیل ترجیح می دهند بخش داخلی با سایر روکش ها پوشانده شود. در این صورت برای بخش داخلی ساختمان روکش درب از نوع چوب در نظر گرفته میشود.

انواع سبک درب فلزی:

یکی دیگر از فاکتورها برای دسته بندی انواع درب ضد سرقت فلزی، سبک طراحی آنها است. این درب ها تنوع بسیار زیادی در طرح دارند و در حالت کلی در دو گروه تقسیم بندی میشوند.

 فلزی مدرن

در ساختمان هایی که معماری و طراحی داخلی آنها به سبک مدرن است این درب ها استفاده میشوند. مهم ترین ویژگی سادگی درب است و کاملا با نمای ساختمان و فضای داخلی سازگار هستند. در سطح بیرونی و داخلی درب طرح های بسیار جزئی اجرا شده و زیبایی و سادگی را در کنار هم دارند. در ساختمان هایی که متراژ کمی داشته و راهروها و ورودی واحدها کوچک است، درب مدرن ضد سرقت فلزی گزینه مناسبی محسوب میشود. چون هر اندازه طرح روی درب ساده تر باشد، شلوغی محیط کمتر شده و فضا بزرگتر جلوه می کند.علاوه بر طرح روی درب، حتی مدل دستگیره های به کار رفته در درب های مدرن نیز تفاوت دارند. اغلب دستگیره های روی این درب ها ساده و در عین حال بسیار شیک هستند.

 فلزی کلاسیک

از دیگر انواع این درب ها می توان به درب ضد سرقت فلزی کلاسیک اشاره کرد. در این درب ها نقوش متعددی با دستگاه اجرا شده و به همین دلیل تجملات خاصی در آن به چشم میخورد. علاوه بر منبت کاری و برآمدگی و توررفتگی طرح های مختلف، دستگیره های مجلل نیز در آنها استفاده میشود.

درب کلاسیک ضد سرقت فلزی با نمای رومی ساختمان ها تناسب زیادی دارد و شکوه خاصی را می توان در آنها مشاهده کرد. برای ساختمان های بزرگ این درب ها کاربرد بیشتری دارند و اغلب در رنگ های تیره از قبیل قهوه ای و مشکی تولید با دستگیره های طلایی تولید میشوند.

 فلزی شیشه خور

برای افزایش جلوه ظاهری درب در برخی از مدل ها شیشه نیز به کار می رود. این درب ها برای ورودی آپارتمان ها کاربرد دارند و از شیشه های نشکن بسیار مقاوم در آنها استفاده میشود. این شیشه ها در کناره های درب و گاها در کتبه اجرا شده و از نظر طرح و مدل تنوع زیادی در آنها به چشم میخورد. در برخی از درب های شیشه خور فلزی برای افزایش امنیت همزمان از فرفوژه نیز استفاده میشود.

از نکات مهم در انتخاب این درب ها، نوع و رنگ و طرح شیشه است. شیشه هایی بیشتر برای این درب ها استفاده میشود که مات و طرح دار هستند و فضای داخل ساختمان از آنها قابل مشاهده نیست. متناسب با رنگ بدنه درب نیز می توان رنگ شیشه را انتخاب کرد.

 فلزی دو لنگه

بر اساس تعداد لنگه های متحرک و ثابت به کار رفته نیز این درب ها متنوع هستند. درب ضد سرقت دو لنگه برای ورودی عریض کاربرد دارد و متناسب با میزان تردد می توان یک یا دو لنگه آن را در حالت ازاد قرار داد.

 فلزی یک لنگه

در ورودی آپارتمان ها به دلیل عرض کم بیشتر از درب یک لنگه استفاده میشود. این درب ها بر اساس ابعاد محل نصب می توانند به صورت کتبه دار نیز تولید شوند. در یک یا دو طرف درب و بالای آن کتیبه در طرح های مختلف قابل اجرا هستند.

علاوه براین، درب یک و نیم لنگه نیز برای این درب ها قابل اجرا هستند. یک لنگه این درب ها عرض کمی دارد و در اغلب مواقع ثابت بوده و در شرایط لزوم باز میشود.

کاربردها

درب های ضد سرقت فلزی دارای کاربرد زیادی هستند. به طوریکه می توان از آنها برای ساختمان های مسکونی، باغ و ویلا و غیره استفاده کرد. برخی از موارد کاربرد این درب ها عبارتند از:

درب برای ویلا

در اغلب ویلاها به دلیل فاصله زیاد آنها از مناطق شهری، مشکلات امنیتی  متعددی رخ می دهد. به همین دلیل در این قبیل ساختمان ها از انواع سیستم های امنیتی و درب ضد سرقت استفاده میشود. با توجه به اینکه رویه فلزی این درب ها مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه داشته و امکان اهرم کردن درب وجود ندارد، لذا با شرایط ویلا تناسب کامل دارد.

 ضد سرقت فلزی لابی

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد این درب ها، لابی ساختمان است. به دلیل اینکه این درب ها در مدل های مدرن و کلاسیک با یراق آلات و قفل های پیشرفته تولید میشوند، لذا حق انتخاب بالایی خواهید داشت. برای لابی ساختمان می توان مدل هایی را سفارش داد که برای لایه داخلی از روکش های چوبی استفاده میشود. علاوه براین، مدل های شیشه خور نیز گزینه ای بسیار عالی برای لابی ساختمان های مدرن و کلاسیک به شمار می روند.

انواع درب  به لحاظ ساختاری

درب دو طرف فلزی:

این درب ها به لحاظ کاربرد آن در محل نصب دارای ویژگی های خاصی می باشد، درب های مدل دو رو فلزی در شرایطی که هر دو طرف آن در محیط آزاد و در شرایط افتاب و باران قرار میگیرد به شدت توصیه می گردد ، لازم به ذکر است که محدودیت هایی هم در انتخاب دارند و بستگی به ابعاد و تنوع ورق های موجود در بازار برای انتخاب و سفارش درب مورد نظر شرایط محدودی دارند.

درب نما فلزی:

بیشترین کاربرد و تقاضای درب ضد سرقت بازار درب ضد سرقت روکش فلزی یا نما فلزی می باشد

تنوع طرح های روکش فلزی در ابعاد استاندارد بسیار بالاست و معمولا درب ضد سرقت روکش فلزی برای ورودی ساختمان و ویلا استفاده میشود ، درب ضد سرقت نما فلزی در سمت بیرونی درب که در فضای باز قرار دارد از جنس فلزی می باشد و با توجه به سلایق مختلف و نوع معماری ساختمان قابلیت انتخاب طرح وجود دارد ، سمت داخلی درب های روکش فلزی به لحاظ زیبایی بیشتر از نوع ام دی اف یا چوب استفاده میشود که معمولا با توجه به طرح انتخابی درب روی ام دی اف سی ان سی مشابه سمت نما اجرا می گردد و سپس فرایند رنگ روی آن اعمال می شود.

محصولات ارائه شده در فروشگاه و مرتبط با موضوع:

 
 
 
 

انواع رنگ بندی درب فلزی

اغلب درب های ضد سرقت روکش فلزی در رنگ های سفید و مشکی، قهوه ای سوخته،طرح چوب (دکورال) و طوسی  ارائه میشوند .

درب های فلزی نسبت به نوع چوبی از نظر رنگ بندی با محدودیت بیشتری مواجه هستند. البته رنگ های به کار رفته در این درب ها با توجه به اینکه روکش درب از نوع چوبی است یا فلزی متفاوت خواهد بود. در مدل های روکش چوبی تنوع رنگ بیشتر است و با انواع سبک های طراحی داخلی می توان آنها را ست کرد. درب ضد سرقت رویه فلزی از نظر رنگ بندی تنوع کمتری دارد. از رایج ترین و پرطرفدارترین رنگ درب فلزی ضد سرقت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 سفید

این درب ها بیشتر در مدل های مدرن تولید شده و با دستگیره های طلایی و نقره ای جلوه بسیار زیبایی پیدا می کنند. این درب ها با فلز قابل تولید هستند و برای لابی و ورودی حیاط و آپارتمان می توان از آنها استفاده کرد. رنگ های به کار رفته در این درب ها استقامت و کیفیت بالایی داشته و در برابر بارش باران های اسیدی و تابش نور خورشید رنگ سفید آن تغییر نمی کند.

از نقاط ضعف این درب ها می توان به امکان لکه شدن سریع درب در محیط های با تردد بالا اشاره کرد. به همین دلیل لازم است درب به صورت مرتب تمیز شود و در صورت نیاز لکه های روغن و غیره روی آن با مواد شوینده از بین می روند.

 قهوه ای

قهوه ای از جمله رنگ های پرکاربرد در درب و پنجره است و در طیف های روشن و تیره استفاده میشود. این رنگ نه تنها برای روکش های چوبی بلکه در رویه فلزی درب ضد سرقت نیز قابل اجرا هستند. از این رنگ برای طرح های مدرن و کلاسیک استفاده شده و به سختی روی آنها لکه ایجاد میشود.

برای افزایش جلوه ظاهری در این درب ها در اغلب مواقع از دستگیره های طلایی استفاده میشود. دستگیره های طلایی در کنار شیشه های مات و طرح دار و فرفورژه های هنرمندانه در نهایت زیبایی منحصر به فردی را در این درب ها ایجاد می کنند. به همین دلیل است که در بسیاری از ساختمان ها درب ضد سرقت فلزی قهوه ای استفاده میشود.

بهترین درب فلزی

در بازار تنوع بسیار زیادی از انواع درب ضد سرقت چینی، ایرانی و ترک وجود دارد که با قیمت های مختلفی ارائه میشود. به همین دلیل برای بسیاری از افراد تردیدهایی وجود دارد که کدام درب بهتر است؟ چند ویژگی در این درب ها باید وجود داشته باشد تا لقب بهترین به آن اختصاص یابد که عبارتند از:

ضخامت رویه فلزی درب اهمیت بسیار بالایی دارد. برخی از درب ها رویه بسیار نازک دارند و به همین دلیل ضربه منجر به تغییر شکل و شکستگی درب میشود.

اگر روی درب روکش چوبی نصب میشود، حتما به کیفیت روکش و نحوه اتصال آن به سطح درب توجه کنید. برخی از روکش ها کیفیت مطلوبی نداشته و نم و رطوبت به آنها نفوذ می کند. علاوه براین، روکش ها اگر بدرستی متصل نشده باشند، به مرور از روی درب جدا خواهند شد.

قفل های به کار رفته در درب اهمیت بسیار زیادی دارند. در زمان خرید درب ابتدا نوع قفل و قابلیت های آن را به طور کامل بررسی و از معتبر بودن برند آن مطمئن شوید.

ما در درب آنتیک از مجموعه ای برند های معتبر برای قفل و یراق در ها استفاده می کنیم که میتوانید در قسمت آخر مقاله و در بخش برند های ویژه کل مجموعه را مشاهده نمایید.

حرف آخر

بنابراین به طور کلی با توجه به نیاز افراد درب ضد سرقت فلزی می تواند مناسب ترین انتخاب باشد چراکه امنیت و مقاومت بالای این نوع از درب ها نسبت به درب های چوبی آن ها را متمایز کرده و باعث ترغیب افراد به تهیه آن می باشد.


برند های ویژه قفل و یراق

ارسال به سراسر کشور

از طریق باربری

خرید مطمئن

با اطمینان خرید کنید

پشتیبانی 24/7

همیشه هستیم

پرداخت سریع

پرداخت شتابی

محصول اورجینال

لذت خریدی مطمئن

0
فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من